به برکت خون شهدای هنرمند تحولی در عرصه هنر ایجاد کنیم

به نقل از رس فیلم>

به گزارش سینماپرس، وی با اشاره به اینکه بخشی از هنر در کشور ما وارداتی است، ‌افزود: فکر و اندیشه‌های این هنر جدیدی متعلق به غربی‌هاست و با کشور ما سازگاری ندارد.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محتوای برنامه‌های هنری در قالب فیلم و سریال تأثیر بی‌شماری در فرهنگ جامعه دارد و کسی نمی‌تواند این مهم را انکار کند، بیان کرد: ما نباید از فکر و اندیشه‌های که متعلق به غربی‌هاست استفاده کنیم بلکه باید با به کارگیری از ابتکار، ایده و خلاقیت خودمان تحولی در عرصه هنر به وجود آوریم.

حسینی خاطرنشان کرد: دشمنان در ۸ سال دفاع مقدس می‌گفتند باید رزمنده ایرانی برای حضور در جنگ تحمیلی تحصیلات دانشگاه نظامی را گذرانده باشد و ایران نمی‌توانند بدون حضور نیروهای یاد شده این جنگ را اداره کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ولی رزمندگان بسیجی و سپاهی با ابتکارات نوین خود تحول عظیمی در این دوران را ایجاد کردند و توانستند با رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌ها در جنگ تحمیلی در برابر دشمنان به پیروزی برسند که اکنون متخصصان و اندیشمندان دنیا به این موضوع اعتراف صریح کردند.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی از افراد با تحقق این مهم مخالف هستند و مدعی هستند که با تکنیک‌های غرب باید وارد عرصه هنر سینما شد، ابراز داشت: البته تکنیک‌هایی که آنها اجرا می‌کنند ما نداریم ولی ما می‌توانیم با خلاقیت،‌ ابتکار و استعدادهای هنرمندان تحولی را در عرصه هنر ایجاد کنیم.

حسینی با بیان اینکه فرهنگ غرب دنیا را به فساد می‌کشاند، عنوان کرد: هنرمندان باید در عرصه‌های مختلف دفاع مقدس، فرهنگ و دین به صحنه بیایند و از هیچ کسی در این زمینه نترسند و مطمئن باشند که با ابتکارها و خلاقیت می‌توانند در برابر این فرهنگ پیشرو باشند.

این مسئول با اشاره به اینکه یادواره شهدای هنرمند مقدمه‌ای است تا هنرمندان در عرصه ایثار، شهادت و معرفی بیشتر مفاهیم اسلام در قالب نقاشی، فیلم و سینما قدم بردارند، اضافه کرد: ما آرامش و امنیت امروز را مدیون خون شهدا هستیم و باید به برکت این خون تحولی در عرصه هنر ایجاد کنیم که در دنیا بی‌نظیر باشد.

حسینی با بیان اینکه یادواره‌ها شهدا باید در سطح جهانی برگزار شوند، اذعان داشت: باید مسئولان مربوطه زندگی‌نامه و وصیت‌نامه‌ها شهدا را جمع‌آوری و آنها را برای مردم بازخوانی کنند و آن را به رخ دشمنان بکشانند تا با تحقق این مهم دشمنان بدانند که ما در چه ملتی زندگی می‌کنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: با زنده نگه داشتن یاد شهدای ۸ سال دفاع مقدس راه را برای پیروزی امت‌های اسلامی در جهان فراهم و همچنین از تجاوز دشمن به کشور جلوگیری می‌کنیم.

شایان ذکر است کنگره سراسری ۲۰۰۰ شهید هنرمند در پنج رشته هنری شامل: سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی، موسیقی و شعر و ادبیات اواخر دی‌ماه سال‌جاری توسط سازمان بسیج مستضعفین، سازمان بسیج هنرمندان با مشارکت و تعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حوزه هنری، خانه هنرمندان ایران، مرکز بسیج سازمان صدا و سیما و بنیاد فرهنگی روایت به دبیری محمد خزاعی در تهران برگزار می‌شود.

بانک اطلاعاتی شهدای هنرمند ایجاد شد

بانک اطلاعاتی جامع شهدای هنرمند در راستای برگزاری کنگره سراسری ۲۰۰۰ شهید هنرمند در سازمان بسیج هنرمندان ایجاد شد.

جواد جمیری معاون فرهنگی سازمان بسیج هنرمندان ایران با اعلام این خبر افزود: از طریق این بانک تاکنون اطلاعات بیش از ۲۰۶۳ شهید هنرمند توسط کارگروه‌های پژوهشی کنگره شناسایی و به ثبت رسید و به دلیل احتمال وجود شهدای بیشتر، روند شناسایی و ثبت هنرندان شهید دراین بانک همچنان ادامه می‌یابد.

وی ادامه داد: به همت سازمان بسیج هنرمندان طی سال‌های اخیر چندین کنگره تخصصی در استان های مختلف کشور برگزار شد و شناسایی، گردآوری و تکمیل اطلاعات این بانک با همکاری و مشارکت کانون های بسیج هنرمندان در استان ها و شهرستان‌های مختلف صورت گرفته است.

معاون فرهنگی سازمان بسیج هنرمندان ایران با بیان اینکه “فقدان منابع اطلاعاتی و شناسنامه جامع” یک نقصان اساسی به شمار می‌آمد خاطرنشان ساخت: ایجاد این بانک اطلاعاتی می‌تواند کمک کند تا دائره المعارفی از مجموعه مستندات شهدای هنرمند اعم از آثار، تصاویر، وصیت‌نامه‌ها، یادداشت‌ها و خاطره نگاری‌های آن‌ها استخراج و قابل بهره‌برداری گردد.

جمیری ادامه داد:بعد از جمع‌آوری و طبقه‌بندی تمامی آثار، آرشیو‌بندی، ثبت و نگهداری این آثار پیگیری شده و پس از آن قرار است که آثار در قالب یک بانک اطلاعاتی جامع از شهدا، تدوین شوند تا در مواقع لازم از آن استفاده و در اختیار علاقه‌مندان به این عرصه قرار گیرد. دبیرخانه کنگره شهدای هنرمند از سال 91 آغاز به کار کرده است.

وی با اشاره به برگزاری هفت کنگره موضوعی در استان‌های کشور یادآور شد: تاکنون کنگره عکس در یزد، کنگره تئاتر در اردبیل، کنگره فیلم در تهران، کنگره موسیقی در بوشهر، کنگره خوشنویسی در البرز، کنگره شعر و ادب در خراسان رضوی و کنگره هنرهای تجسمی در کرمان برگزار شده که از طریق این کنگره‌ها، اطلاعات مناسب ومفیدی تهیه و گردآوری شده است.

به گفته وی؛ علاوه بر این یادواره‌هایی تحت عنوان یادواره شهدای هنرمند در همه استان‌ها برگزار شده و تاکنون بیش از ۲ هزار و ۶۰ شهید در ۸ رشته مختلف هنری اعم از فیلم، تئاتر، موسیقی، عکس، تجسمی، خوشنویسی، شعر و ادبیات داستانی دسته‌بندی شده و در در بانک اطلاعاتی به ثبت رسیده است.

جمیری؛ تبیین و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، معرفی هنرمندان شهید به مثابه الگوهای راهبردی در جامعه امروز بویژه برای نسل‌های جوان و نوجوان هنری و فرهنگی کشور در راستای  انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل‌های آینده را از جمله اهداف ایجاد این بانک اطلاعاتی عنوان کرد.

کنگره سراسری 2000 شهید هنرمند در پنج رشته هنری شامل: سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی، موسیقی و شعر و ادبیات اواخر دی‌ماه سال‌جاری توسط سازمان بسیج مستضعفین، سازمان بسیج هنرمندان با مشارکت و تعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حوزه هنری، خانه هنرمندان ایران، مرکز بسیج سازمان صدا و سیما و بنیاد فرهنگی روایت به دبیری محمد خزاعی در تهران برگزار می‌شود.

دسترسی آسان به این نوشته لینک کوتاه
QR Code For:  به برکت خون شهدای هنرمند تحولی در عرصه هنر ایجاد کنیم