اعلام برنامه های چهاردهمین جشن «حافظ»

برنامه های جشن حافظ(علی معلم)

 به گزارش روابط عمومی جشن سینمایی/ تلویزیونی «حافظ»، عبدالله اسكندري در سال 1324 در تهران متولد شد.
چهره پردازي را از سال 1351 زير نظر بيژن محتشم در تلويزيون ملي ايران آغاز كرد و از نخستین هنرمنداني‌ است كه توفيق يافت چهره‌پردازي را بر اساس «شخصيت» خلق کند، كه از تجارب او در اين زمينه مي شود به سريال «دايي جان ناپلئون» در تلويزيون و فيلم «گوزن‌ها» در سينما اشاره كرد.
اسکندری کار خود را با سریال « هزاردستان» پس از انقلاب ادامه داد که طراحی و اجرای چهره‌پردازی این مجموعه هنوز هم یکی از کارهای شاخص این رشته در ایران محسوب می‌شود.از دیگر کارهای شاخص این هنرمند می‌توان به طراحی و اجرای چهره «محمود بصیری» در نقش یک پیرزن در اپیزود دوم فیلم «دستفروش»، چهره عزت‌الله انتظامی و گوهر خیراندیش در فیلم «بانو» و اکبر عبدی در فیلم «مادر» اشاره کرد..
سي و دو سال تلاش بي وقفه و ارزشمند وي در عرصه چهره پردازي و تربيت شاگردان فراواني كه بسياري از آنها هم اكنون جزو طراحان خوب چهره پردازي ايران هستند، باعث شد تا مجله معتبر چهره پردازي Make – up – artist، كشور ايران را جزو ده كشور برتر جهان و استاد اسكندري را جزو ده طراح مهم جهان در سال 1999 انتخاب کند.
استاد عبدالله اسكندري تاكنون بيش از يكصد و شصت پروژه سينمايي و تلويزيون را در ايران طراحي كرده است كه از جمله آثار شاخص و به ياد ماندني آن مي‌توان به «مثل آباد»، «كندو»، «سايه‌هاي بلند باد»، «روز واقعه»، «بازمانده»، «ساحره»، «آدم برفي»، سریالل «امام علی(ع)»، «دلشدگان»، «مادر» و … اشاره كرد.
جایزه «یک عمر فعالیت هنری» از دوره نخست جشن به سینماگران مهمی چون سعید پورصمیمی، زنده‌یاد نعمت حقیقی، زنده یاد ساموئل خاچیکیان، ناصر تقوایی، زنده یادحمیده خیرآبادی، زنده یاد مهدی فتحی، ناصر تهماسب، عزت الله انتظامی، داریوش مهرجویی، جمشید مشایخی، منوچهر اسماعیلی و سعید راد اهدا شده است.
دسترسی آسان به این نوشته لینک کوتاه
QR Code For:  اعلام برنامه های چهاردهمین جشن «حافظ»